Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

Pokec o všem, co se jinam nevešlo.
Zpráva
Autor
HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#21 Příspěvek od HonzaS » 13 lis 2023, 11:34

Dovedu pochopit, že vlastníci 3D tiskárny chtějí vytisknout za každou cenu ;) cokoliv, ale tisknout z PLA právě takhle malé detailní a členité tvary je asi obecně k ničemu. Ty vrstvy nakonec zničí celkový dojem z celého modelu a ani brousit se to moc nedá. Tělíčko v hodně zjednodušené podobě ještě jde, ale hlava pilota dopadne skoro vždycky tragicky. Za mě má smysl jedině buď odlití celého či části pilota z formy z lukoprénu nebo tiskem z resinu na SLA. Případně vakuově odfouknout, ale i to má své limity.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#22 Příspěvek od hydrostar » 13 lis 2023, 13:58

Samozřejmě. My (nebo já) si jen honíme své ego, že umíme víc než staří ruční modeláři, kteří se více podobají chemikům a kadeřníkům s fénem. Ne každý má jak odlít a z čeho vymodelovat nebo vyfouknout. Navíc málo kdo má potřebu si modely v měřítku 1:32 a menším prohlížet s lupou... No a není to tak dávno, co jsem zde na fóru měl dotaz, kde se takový pilot dá koupit. Odpověď? Ani jeden z vás mně neodpověděl konkrétně. Prý podívej se po netu. Tak jsem se podíval a koupil 3D tiskárnu... Navíc se dá tisknout i z petg, který je měkčí a houževnatější při podobné pevnosti... Dále záleží i na poloze tisku a podobně... Ale to jistě víš a používáš.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#23 Příspěvek od HonzaS » 14 lis 2023, 09:07

Myslím, že si nerozumíme. Modelařina přece není o formě či inovativnosti technologických postupů, ale hlavně o kvalitě finálního výsledku. Je úplně jedno, jestli ho dosáhneš jao starý ruční modelář-chemik-fénař "předpotopními technikami" s využitím vysokého podílu lidského sádla nebo 3D tiskem s využitím své intelektové kapacity. Prostě na něco se hodí to, na jiné zase něco jiného. Fakticky jde ve výsledku jen o individuálně nastavená kritéria pro finální výsledek. A o zbytnělá ega v hobby většinou nejde.
3D tisk je určitě perfektní z hlediska bezproblémové opakovatelnosti, rychlé změně rozměrů, váze, ceně jednoduchých dílů a určité materiálové univerzálnosti, ideálně v případě, kdy nepotřebuješ dosáhnout vyšší přesnosti. Mně osobně běžně dostupný 3D tisk po počátečním nadšení zklamal, i když ho pořád využívám (i díky spolupráci s Pavlem) na různé ptákoviny, jejichž výroba by byla příliš pracná. Oproti tomu odlití hezké hlavičky (detailního motoru atd.) je víceméně brnkačka - stačí lukoprén, licí pryskyřice a primární vzor.
Abych ale jen nežvanil, tak přikládám i foto jedné realizace prostřednictvím částečného 3D tisku :D . Ideál z hlediska absolutní věrnosti to sice není, ale jako ilustrace snad vyhoví.
Lotus 56.jpg

Ohledně možnosti zakoupit hotového pilota v měřítku 1/32 opravdu stačí projet stránky českých výrobců či prodejců - např. www.miniracing-slot-produkty.cz. Ceny se ti ale asi líbit nebudou a nejspíš skončíš zase u 3D tisku ;) ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#24 Příspěvek od hydrostar » 17 lis 2023, 14:48

HonzaS píše:
13 lis 2023, 11:34
...ale hlava pilota dopadne skoro vždycky tragicky...
Model jsem upravil dle poznatků z tisku. Dovolím si tvrdit, že originál je daleko horší... Pak už záleží jen na zručnosti malíře, což u mě je problém. Mimochodem, je to vytištěno z PLA.
Fotky jsou k dispozici zde:
https://www.printables.com/cs/model/641 ... ot-formule
HonzaS píše:
14 lis 2023, 09:07
...Ohledně možnosti zakoupit hotového pilota v měřítku 1/32 opravdu stačí projet stránky českých výrobců či prodejců - např. www.miniracing-slot-produkty.cz. Ceny se ti ale asi líbit nebudou a nejspíš skončíš zase u 3D tisku ;) ...
Tato otázka je dnes už pasé a věř, že cenou to není... Já jsem tu otázku prodejců řešil víc než před rokem, ne dnes.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#25 Příspěvek od model » 18 lis 2023, 18:16

Díval jsem se na stránky Gérarda, jsou tam hlavně hlavičky s otevřenými helmami.
Asi si koupím tu první pro toho mého Mercedese Benz a snad ho tam narvu.
A jen tak na okraj - vzal jsem si to mé tělíčko, co jsem si nakreslil a postavil na výšku na volant a tiskl 14 minut.
Výsledek je oproti původnímu výrazně lepší a po nástřiku tmelu a laku to bude skoro jak od Gérarda ...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#26 Příspěvek od HonzaS » 19 lis 2023, 10:18

To Hydrostar: Po těch úpravách je to už výrazně lepší. Jen ta reálná plastičnost je pořád trochu pozadu. Je pravda, že hlavičku pilota v měřítku 1/32 nejspíš nikdo nebude zkoumat z pěti centimetrů, i když i takoví se najdou :D . Z mého pohledu je to na tisk moc dobré, ale i tak si myslím, že v případě odlití nebo tisku z resinu by se dosáhlo přece jen lepšího výsledku. I tak gratulace, aspoň ta polemika k něčemu byla ;) ...
D50_1x.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#27 Příspěvek od model » 19 lis 2023, 20:19

Tihle piloti do otevřených vozů a hlavně těch starších musí mít paže šikmo nahoru, aby to bylo realistické. On ten posez v těchto autech byl opravdu
velmi divoký, volant na hrudi, ruce doširoka, protože volant byl jak kolo od vozu.
Ale pro zakrytá auta stačí ty ploché půltělíčka, jaké jsem dával do vlákna.
Teď jsem jen tak pro radost během 15 minut vymodeloval ploché tělo, které má rozměry jako piloti z původní formy ITES.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#28 Příspěvek od HonzaS » 20 lis 2023, 08:19

S monoposty máš sice pravdu, ale reálně to u maket naráží na skutečnost, že právě místo pilota většinou zaplňuje motor (navíc dle pravidel v inline pozici). Takže zbývá místečko maximálně pro horní torzo pilota. Jedině u vozů (např. Auto Union), které mají motor vzadu, se pilot dá umístit včetně jeho spodní části.
a-u_d.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#29 Příspěvek od Petr L » 16 bře 2024, 00:11

FDM má svoje limity a na tuto naší část modelařiny se jak píše Honza moc nehodí. Více, než my FDM ocení třeba letadýlkáři a loďaři. Nedávno kolega tisknul trub lodi na Trilabu a výsledek byl úžasný, i když finále bylo založené na pečlivém a zdlouhavém postprocesingu...:-) Odlévání a vakuové tvarování může leckde nahradit resinový tisk, ale klasické metody asi nikdy nezmizí. Kastle a piloti pokud tisknout, tak asi ještě dlouho spíš na resinu.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Pilot z 3D tiskárny v měřítku 1:32

#30 Příspěvek od hydrostar » 16 bře 2024, 18:27

Ale ono by to šlo i nějak vytisknout v obstojné kvalitě na strunové tiskárně i z té kukuřice. Jen jaksi zrovna u té mé hlavy je problém už ve fázi modelování. Obličej prostě neumím vymodelovat... Pokud bych měl ten obličej nějak lepší zpracovaný po stránce modelování, tak si dovolím tvrdit, že při tisku ve dvou polovinách a při nastavení ultradetail, by byl obličej relativně realistický...
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Odpovědět