Ovladače autodráh měřítka 1:43...

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#1 Příspěvek od RUMOV » 18 črc 2014, 09:02

Dobrý drážkový den, v tématu zdroje jsem nakousl téma ovladačů. :?
Slíbil jsem že ovladače změřím a třeba založím nové téma, a jelikož sliby se mají plnit nejen o vánocích, tady je... :D
Důkladnou rumovo-pivní technologií (rozebrat, změřit,promazat,smontovat), jsem změřil hodnoty odporového drátu 5 ovladačů, zatím pouze píšu, fotky sem mohu pověsit.
Hodnoty jsou v ohmech.
1. Klasický ovladač Carrera GO...2X30...60 (tlačítko turbo vyřazuje jednu větev)
2. Starší ovladač Carrera, malý placatý bez turba...2x25...50
3. Ovladač Artin, pistolový...14
4. Ovladač čína pistolový noname...18
5. Ovladač Slotrace s aretací...8

A tady je důvod toho, proč i na 9 voltů moje autíčka lítají a nejezdí-(ovladač č.5), samozřejmě pokud použiju č 1. nebo 2 je to něco jiného.
Se zvyšujícím se odporem se mění i vlastnosti ovládání, (měkkost a akcelerace), a také samotné zahřívání ovladačů (ohmův zákon)
Používám to na "dětských dnech na Rumoringu" a ve spojení s regulací napětí je to vcelku blbuvzdorné a funkční...
Chápu, že ve velkých měřítcích je toto dostatečně známé, (prosím nekamenovat) :shock: ... třeba se to někomu bude hodit i u prcků :idea:
Výzkum stále probíhá :geek: , ovladačů různých typů mám ještě dost, u těch čínských se ale typ dá těžko specifikovat, asi budou lepší fotky.

I.P.RUMOV
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#2 Příspěvek od HonzaS » 18 črc 2014, 09:59

Jak píšeš - to, co je ve větších měřítcích známé, v podstatě ale platí i pro malá měřítka. Dobrý ovladač je základní předpoklad pro smysluplné využití jízdních vlastností modelu. Skoro každý z nás si prošel dlouhou a drahou cestu chyb a omylů, když se pokoušel doma vylepšovat noname ovladače z různých setů plastových drah. Většinou je to běh na dlouhou trať, kde v cíli nakonec čeká na vytrvalce levný poloprofesionální nezničitelný ovladač typu Parma s fixním odporem. Jsou zde samozřejmě i další použitelné ovladače (slot.it, AvantSlot), ale ty většinou slušně fungují pouze se základními komerčními motory.
Ti, kteří si chtějí občas zajezdit na dřevěných drahách a časem se posunout na vyšší level, jsou manuálně zručnější (a přitom nechtějí do koníčka investovat větší sumy peněz), objeví na stránkách Tomáše Herdera návod na jednoduchý elektronický ovladač. Jeho později výrazně vylepšené klony (od Jirky Hamety a dalších) se sice už pohybují v podstatně vyšších cenových hladinách, na druhé straně poskytují podstatně lepší možnosti regulace a komfortu. A pak už je to jen kousek k profi řešení, kde peníze nehrají žádnou roli ;) ...

Vítek

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#3 Příspěvek od Vítek » 18 črc 2014, 11:47

Honza to napsal naprosto přesně.

Připojím osobní zkušenost.
Svého času jsem měl možnost používat "pumpičkové" ovladače Carrera Evo ze setu. Jaký mají odpor nevím, ale bez problémů zvládaly všechny auta se základními motory. Někdo u těchto ovladačů není spokojen s jejich teplotou, protože ovladač odvádí veškeré teplo do dlaně a pro někoho to může být nepříjemné. Ale samotný ovladač se nepřehřívá. :!:
Byl používán setový zdroj Carrera Evo - 14,8V, takže auta s tuningovými motory už potřebovaly sražení nebo regulaci.
Díky dětem jsem ocenil i kroucený kabel. :!: Tyto ovladače se občas objevují samostatně v aukcích. Nebojím se je doporučit jako variantu levného a spolehlivého řešení. Samozřejmě je nutné změnit koncovku Carrera a to nejlépe na banánky. Kdo to myslí s autodráhou trochu vážněji, měl by na banánky přebudovat i připojný panel. Banánky jsou jistý standart, díky kterému lze potom puužít prakticky jakýkoliv ovladač. Návštěva si přinese svůj. :D

HonzaS
Příspěvky: 551
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#4 Příspěvek od HonzaS » 18 črc 2014, 12:54

Já jsem o ovladačích do Carrery nechtěl psát, protože mi to připadalo jako přešlapování na místě - zvlášť z pohledu eventuálního univerzálního použití na dřevěnou dráhu. Ale je fakt, že právě Carrera má hned v základu skutečně kvalitní a použitelné ovladače. Jen bych doporučil jako lepší ty elektronické ze setů 1/24 (Exclusive). Daly se poznat podle černé barvy plastu a na aukru se také běžně vyskytují za pár korun. Hřejí se sice samozřejmě také, ale nijak dramaticky a průběh jejich křivky je jemnější a lineárnější.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#5 Příspěvek od Petr L » 21 črc 2014, 15:18

S ovladači Carrera pozor mají zapojení opačné, než jsme z ites zvyklí. U klasických odporových to není nijak důležité, ovšem zrovna u těch elektronických je to zásadní a opačná polarita jim nesvědčí.

Elektronický ovladač Carrera - 20718 Regler Exclusiv elektronisch byl ve výrobě od roku 2000 do 2007 a má barvu červenou. Nemá ovšem brzdu.
regler-20718.jpg
Černý je ovladač odporový a má 70 Ohm, takže se chová v zásadě stejně jako pistole Gonio/Faro.
Jak je u Carrera již tradiční, je nutné se v nich také zorientovat:

Carrera 20709 Regler Evolution mechanisch je ve výrobě od roku 2003,
regler-20709.jpg
Carrera 20708 Regler Evolution/Exclusiv mechanisch byl ve výrobě do roku 2002,
regler-20708.jpg
je takřka stejný jako 20709, má pouze na těle buď logo Evolution a Exclusiv společně, nebo pouze Exclusiv, drobná zrada může být v tom, že okolo 1998 se měnil konektor a kolíky mají místo původních 2,5 mm průměr 3,5 mm, ale to je zajímavé pouze pro toho, kdo chce použít připojovací panel Carrera.

Přiložená foto : http://www.carrerarennbahn.de
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#6 Příspěvek od Petr L » 21 črc 2014, 15:34

V bazarech je možné také pořídit ovladače, vyráběné do roku 2003

53707 modrý 35 Ohm
regler-53707.jpg
Starší s kovovým pístem

53705 tmavě červený 35 Ohm
regler-53705.jpg
53702 tmavě červený 15 Ohm
regler-53702.jpg
53701 černý 7,5 Ohm, v balení byl ještě odpor 5 a 10 Ohm
regler-53701.jpg
Přiložená foto : http://www.carrerarennbahn.de
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Jirka B
Příspěvky: 414
Registrován: 23 pro 2013, 21:37
Bydliště: Brno

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#7 Příspěvek od Jirka B » 21 črc 2014, 19:07

No já mám zrovna jeden červený exclusiv/1.obrázek od Petra/,ale doposud se mi nepodařilo ho zprovoznit a zapojit.Takže zatím leží v šuplíku,až na něj přijde řada.

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#8 Příspěvek od RUMOV » 16 pro 2014, 14:54

Jelikož jsem si o víkendu zase hrál, chtěl bych uzavřít téma "ovladače autodráh pigmejských, nízkonákladových" měřítka 1/43.
Snad seznam obsáhne všechny typy dodávané z Číny, a šťastný majitel bude moci ten svůj identifikovat a třeba použít vhodnější.
Samozřejmě se týká jen těchto hraček, prosím "dráhaře" aby polkli nadávku a napočítali do dvaceti pěti. :)
I u těchto ovladačů kupodivu :roll: ale funguje ohmův zákon, měnící tak vlastnosti jízdy, a ovládání. Viz. první příspěvek.

1. Racing PRO - 10 ohm.
racing pro.jpg
2. Carrera Go - po odstranění tlačítka turba 60 ohm, s turbem 2x 25 ohm.
carrera go.jpg
3.Slotrace s aretací - 8 ohm
slotrace.jpg
4.Artin pistolový - 14 ohm
artin.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#9 Příspěvek od RUMOV » 16 pro 2014, 15:14

5. Dickie - 18 ohm.
dickie.jpg
6. Stará carrera - 50 ohm.
carrera.jpg
7. Pigmej var.1 neidentifikovatelný, pistolový hodně podobný Artinu, ale velikostně menší - 60 ohm.
pigmej 1.jpg
8. Pigmej var.2 - 10 ohm.
pigmej 2.jpg
Mé osobní zkušenosti, nejraději mám pistolové č. 3, 4, 5, ve spojení s regulací napětí se s nimi dá uřídit vše v 1/43.

Optimálnější by možná byl regulovatelný ovladač hodnoty 25- 45 ohm,s delším chodem, ale půjčovnu ovladačů neznám a do Parmy za 700,- nejdu. :x
Spíše se pokusím něco ubastlit. :idea:
Tímto slíbený výzkum ukončuji, (třeba se někomu hodil) a jdu se věnovat bohulibějším činnostem... :twisted:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Uživatelský avatar
RUMOV
Příspěvky: 338
Registrován: 03 led 2014, 09:32
Bydliště: praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovladače autodráh měřítka 1:43...

#10 Příspěvek od RUMOV » 23 bře 2015, 17:51

Dobrý den, není zde někdo, kdo by mi mohl říci, jaký odpor je "schovaný" v ovladači od SCX compact ?
Hledal jsem hledal, avšak ani strýček Google neví,...... já spíše tuším že tak kolem 70 ohm. :?:
Děkuji viz foto
m1HOGu_bIHpPlJ201fF-YaA.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
...RUM BENE BIBITUR, HOMINEM TE ESSE, MEMENTO...

Odpovědět