Motorová lože z 3D tiskárny

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Motorová lože z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 07 led 2024, 16:46

Ještě bych tam měl připsat a z filamentu PLA. V eufórii z 3D tiskárny jsem si podle motorových loží Slot.it nakreslil a vytiskl
všechny tři varianty, včetně zúžených otvorů pro motorek a ložiska. Jenže co funguje bez problémů u originálu, tak u PLA ne.
Když jsem motorek zatlačil, co se stalo ? Pochopitelně to prasklo, totéž u ložisek. Pružnost ABS to není a tak jsem to nechal být.
Ale přece mi to nedalo a zkusil jsem pro osu 3 mm tuto variantu, kterou dávám do příspěvku.
Použil jsem mosaznou trubičku s vnějším průměrem 4 mm, takže v in-line konfiguraci mi ji drží dva úchyty, v AW jsem vložil trubičku na šířku lože
a uprostřed jsem vypiloval otvor pro mazání a u SW jsou dvě trubičky natlačeny a zakápnuty Pattexem.
Zadní držáky jsem propojil abych je zpevnil a nemá to vliv na funkci.
A poslední problém byl upevnění motorku. To jsem vyřešil vytištěním třmenu, který opět nevadí pohybu loží v podvozku.
Pochopitelně se dají otvory pro osu upravit i na průměr 2,38 mm.
Já vím, že za cca 160 Kč mohu koupit originál motorového lože včetně sférických ložisek, ale pro mně to je radost z tvorby,
tak to tak prosím berte.
Pokud bude mít někdo zájem, rád mu pošlu tiskový soubor, ať si to vyzkouší.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od hydrostar » 07 led 2024, 20:14

A co zkusit materiál PETG. Ten je pevný a pružný.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#3 Příspěvek od model » 08 led 2024, 11:01

Jirko, mám letitou tiskárnu Ender 3, mám vyprecizované nastavení a používám zásadně PLA od Plasty Mladeč.
Když se dívám na You Tube na videa o 3D tisku, tak si připadám jako pračlověk, ale na to, co si tisknu mi to co
mám doma bohatě stačí. A hlavně si tříbím mozek vymýšlením jak tyto mínusy obejít a výsledkem jsou
právě motorová lože, nebo vodítko.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#4 Příspěvek od hydrostar » 09 led 2024, 19:28

No, já jsem se jen letmo na tu tiskárnu podíval a měla by bez problémů tisknout i PETG. Jen se ve sliceru musí zvolit jiný materiál a slicer sám nastaví teploty a rychlosti...
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

Uživatelský avatar
Petr L
Site Admin
Příspěvky: 792
Registrován: 15 pro 2013, 22:28
Bydliště: Praha

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#5 Příspěvek od Petr L » 28 led 2024, 12:58

osobně bych to tedy tisknul z PC, PLA je naprosto nevhodné, PETG myslím, že se bude kroutit a bude to samé stringy

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#6 Příspěvek od model » 28 led 2024, 21:26

Myslím si, že originální lože za cca 160 Kč se sférickými ložisky jsou asi nejlepší volba. Jak neustále píši, hraji si a pro mé potřeby je to zcela vyhovující.

Uživatelský avatar
hydrostar
Příspěvky: 103
Registrován: 08 lis 2014, 19:20
Kontaktovat uživatele:

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#7 Příspěvek od hydrostar » 29 led 2024, 18:54

Petr L píše:
28 led 2024, 12:58
osobně bych to tedy tisknul z PC, PLA je naprosto nevhodné, PETG myslím, že se bude kroutit a bude to samé stringy
Proč stringy? To se objevuje hlavně u složitých tvarů a podvozek je spíš placka. Ale zkušenost s pevností, teda kroucením nemám, tedy mně nepřísluší o tom dál polemizovat.
Jsem typickým občanem České republiky.
Už od rána si na něco ustavičně stěžuji...

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Motorová lože z 3D tiskárny

#8 Příspěvek od HonzaS » 30 led 2024, 12:25

Jj, je toasi hlavně o té euforii z využití tiskárny :D - vstřikolisové lože je většinou přece jen funkčnější. I když - lože od NSR na začátku hodně praskaly, u SCX zase při zahřátí vypadával motor atd.

Odpovědět