Vodítko z 3D tiskárny

Odpovědět
Zpráva
Autor
model
Příspěvky: 1296
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Vodítko z 3D tiskárny

#1 Příspěvek od model » 04 led 2024, 16:04

Vím, že je spousta výrobců a soukromníků, co nabízí perfektní vodítka, ale proč to nezkusit na 3D tiskárně ?
Toto vodítko není první, co jsem si nakreslil a vytiskl, ale je vyladěné jak rozměrově, tak i technologicky.
Vodítka lisovaná z ABS, či podobných hmot jsou v pohodě, toto je PLA a základní problém byl v tom, že se ulamoval
dřík vodítka. Ten se tiskne po vrstvách no a ty se krásně umí zlomit.
Abych měl plochy hladké, tisknu zvlášť horní a spodní část vodítka. Má to jednu výhodu, že horní část zůstává a spodní břit
si můžete vymyslet a vytisknout v různých tvarech a rozměrech podle dráhy.
Také jsem si sjednotil šířku držáku vodítka na 12 mm, a průměr vodítka 19,3 mm, tak to mám u každého podvozku a upravil si průměr dříku, který je shodný s
dříkem vodítka, co nabízí Milan Šůla. No a zpevnění dříku jsem vymyslel tak, že zašroubuji ze spodní strany šroubek M2/12 mm
a zakápnu sekundovým lepidlem a z horní strany na šroub našroubuji dřík, který také ve spodní části zakápnu lepidlem a dotáhnu.
Vodítko drží přes podložku 2,5 mm samosvorná matice M2. Pochopitelně se dá dřík zkrátit včetně šroubu podle typu karoserie.
Cituji z Pelíšků - to muselo dát takovou a práci a přitom je to taková blbost...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Vodítko z 3D tiskárny

#2 Příspěvek od HonzaS » 05 led 2024, 09:52

Sice trochu složité, ale na krátké domácí dráze to asi bude fungovat. Osobně bych ale šel spíš do Milanova vodítka. Použil jsem je u maketových formulí v měřítku 1/24, kde nebylo místo pro klasické SRC, je levné a snese bez problémů i vysoké namáhání na dřevě. Asi jediná drobná chybička je menší teplotní odolnost při preventivním spájení kartáčků s vodičem, ale s tím se dá žít (a hlavně na doma to stejně asi nikdo nedělá).

Odpovědět