Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

Zpráva
Autor
tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#1 Příspěvek od tom59herder » 26 srp 2022, 14:15

Od Pavla Veverky jsem obdržel tiskové soubory na karoserii, kterou navrhl pro svůj podvozek ÚUP. Byl jsem osloven tvarem karoserie, která je zjednodušenou verzí Porsche 908 a je uzpůsobená k tisku na 3D tiskárně, kterou spousta modelářů již má doma. Pavel si dal velkou práci s vymodelováním v programu Spark Design Mechanical a určitě využil maximum jeho možností. Věrnou maketu lze vytvořit v jiných 3D programech a kromě Blenderu jsou všechny tyto programu nelevnou finanční záležitostí. K poježdění na domácích nebo klubových autodráhách je takový model zcela postačující. Pro nás, kteří jsme bastlíři a kutilová, je to výzva jak si model ještě vylepšit. Někomu bude stačit vytisknout tak, jak je, nabarvit a jezdit. Další si bude chtít model vytmelit a nějakou dobu na něm pracovat a vylepšovat. Každý má na výběr.
V současné době jsem pracoval na tištěných modelech RC trucků a lodí a tak jsem si rád odskočil i kdráhové modelařině. Protože jsem tiskař, který se snaží vyhnout podpěrám při tisku, tak jsem se snažil "rozporcovat" Pavlův model na tolik dílů, abych podpěry minimalizoval. Vy užil jsem toho, že model karoserie má rovné boční plochy a krájel jsem tak, aby bylo možno tisknou boky na podložce a pohyb trysky probíhal podél karoserie a ne napříč.
Následující fotografie ukazuje, jak jsem měl rozkrájení díly položené na tiskové desce. Bohužel jsem neměl po ruce fotoaparát abych nafotil přímo tisk, protože i v tomto případě jsem nějaké malé podpěry potřeboval.
Obrázek
Po vytisknutí jsem nejprve odstranil zbytečky podpěr a brusným špalíčkem jsem alespoň častečně zahladil povrchové nerovnosti, které vznikají při tisku tenkých ploch na výšku. Ty nerovnosti tam vznikají díky otvorů, které jsou na povrchu karoseri. Tak to vypadalo po asi 10 minutovém broušení nasucho.
Obrázek
Teď přišlo na řadu slepení rozkrájených dílů dohromady. Asi bych se mohl podělit i tím, čím lepím. Je to pořádný driák, když to naleptá povrch PLA, doporučuje se pracovat při zajištěném větrání, ale funguje to stejně jako toluén u plastikových modelů.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ještě po slepení jsem asi 10 minut brousil a poté jsem karoserii lehce stříknul tamyiackým surfacerem. Až to trochu vyzraje a budu mít zase chvilku, tak pobrousím ještě a podle toho, jestli usoudím, že mi to tak stačí, tak model stříknu barvou.
Obrázek
Kastle si mi tak zalíbila, že jsem ji zvětšil i do čtyřiadvacetiny a vytisknul rovnou dva kusy. Ale o tom až někdy jindy.

HonzaS
Příspěvky: 552
Registrován: 22 pro 2013, 19:10

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#2 Příspěvek od HonzaS » 27 srp 2022, 15:59

Tento způsob tisku skoro eliminuje deformace vrstev na křivkách, je to hodně velký posun dopředu ve využívání běžných levných tiskáren s PLA. Sice to bude asi vyhovovat hlavně u krabicovitých modelů s kolmými tvary ale i tak. Zajímá mě výsledek v měřítku 1/24.

Jirka
Příspěvky: 93
Registrován: 02 led 2014, 21:15

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#3 Příspěvek od Jirka » 27 srp 2022, 18:50

No Tome moc pěkný, jsem zvědavý na celkový výsledek. ;)

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#4 Příspěvek od Petr_Klíny » 27 srp 2022, 19:10

Já také. Zkoušel jsem jej zatím pouze s podpěrami. U toho oranžového v 95% se zadřel filament
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#5 Příspěvek od tom59herder » 28 srp 2022, 07:41

Pěkná skupinka, kdyby jsi měl zájem, tak Ti mohu poslat zvlášť ta "křidélka", když už jsem jej u svého tisku oddělil. ;) Alespoň nebudeš muset řezat. Jak vysokou máš vrstvu při tisku ? Já jsem tisknul standardně na 0,2.

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#6 Příspěvek od Petr_Klíny » 28 srp 2022, 08:49

Tome,
tisknu 0,15, aby to vypadalo. Také ty miniatury od "Modela", jako je ochranný rám a zrcátka jsou docela fuška.

Ještě musím najít někoho, kdo nám udělá dekály (obtisky), aby to naši začátečníci zvládli. To černé bych jako fantazii chtěl zkusit do JPS. Jsem na to od dětství zatížený, když v F1 to řídili Andretti a Peterson :-D

Petr_Klíny
Příspěvky: 26
Registrován: 08 lis 2019, 20:30

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#7 Příspěvek od Petr_Klíny » 28 srp 2022, 08:50

Křídla bych opravdu přivítal.
Děkuji

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#8 Příspěvek od tom59herder » 28 srp 2022, 09:45

Pošli mi na therder@seznam.cz kontankt na Tebe.

tom59herder
Příspěvky: 138
Registrován: 28 led 2014, 12:29
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#9 Příspěvek od tom59herder » 28 srp 2022, 18:00

Děkuji všem za sledování mého počinu. Tak jsem si řekl, že trochu pokročím. Lehce jsem první nástřik karoserie přebrousil (samozřejmě pod vodou).
Obrázek
Někoho by mohlo zajímat, čím jsem brousil. Jemnější brusnou houbičku než 180 jsem neměl, ale jsou to kvalitní houbičky německé výroby.
Obrázek
Po opláchnutí obroušené karoserie a vysušení jsem provedl druhý nástřik surfacerem a víc nebude, protože potřebuji ještě plnič na čtyřiadvacítky.
Obrázek
Teď už to nebude tak rychlé, přece jen mám ještě nějaké resty v práci a i doma a hlavně musím najít nějakou předlohu, kterou budu schopen zvládnout prostředky, které mám"skladem".

model
Příspěvky: 1297
Registrován: 27 úno 2015, 19:58

Re: Karoserie Porsche 908 na 3D tiskárně

#10 Příspěvek od model » 28 srp 2022, 21:11

Jak koukám, když se ocitne model ve správných rukách, budeme konkurovat i NSR...
A právě z jejich obrázku jsem se inspiroval a nemusí tam být reklama na cigarety, jen bílá karoserie, proužek
a hlavně číslo a barevné kryty na motor a zpětné zrcátko. Jinak moc hezky vypadala auta s těmi šipkami, také to by se mohlo použít jako návod.
Dají se vystřihnout z fólie a nalepit.
Jinak velké díky Tome za perfektní práci.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Odpovědět